Załoga Przybytek & Kołodziński, srebro na akwenie olimpijskim

11.08.2015

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński reprezentujący gdański klub AZS AWFiS wywalczyli drugie miejsce w regatach „Rio de Janeiro International Sailing Week”.

Cztery dni, jedenaście wyścigów, 23 sklasyfikowane załogi. Tak ogólnie możemy podsumować rywalizację. Regaty zostały rozegrane na zatoce Guanabara u wybrzeży Rio de Janeiro na rok przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich Rio 2016. Na starcie stawiło się kilkanaście załóg ze światowej czołówki. Zawodnicy docenili możliwość rywalizacji w dużej flocie przed rozpoczęciem regat przedolimpijskich.

Gdańszczanie żeglowali systematycznie z przodu, w najgorszym wyścigu dopłynęli na dwunastym miejscu, resztę kończyli w pierwszej dziesiątce. Srebrny medal jest wynikiem skutecznego żeglowania w zmiennym wietrze oraz przy silnym prądzie. Dobre starty i odważna żegluga za każdym razem pozwalały rywalizować ze światową czołówką. Regaty wygrała załoga z Nowej Zelandii Peter Burling & Blair Tuke, na najniższym stopniu podium stanęli anglicy Dylan Fletcher z Alanem Signem.

Każdego dnia wyścigi odbywały się po południu, gdy ruszała bryza. Wiatr dochodzący do 14 węzłów w kilku wyścigach był stabilny w kierunku. Natomiast gdy skręcał do prawej, do „słowa dochodziła” góra „Sugarloaf”. Wysoki szczyt na blisko 400m jest naturalną barierą dla nadchodzącego z oceanu wiatru. Polacy dobrze odnajdywali się w tych zmiennych warunkach, dzięki czemu na mecie meldowali się w czołówce. Najlepiej popłynęli w ostatnim wyścigu, przecinając linię mety na drugim miejscu. Jak ocenił trener Paweł Kacprowski, „zawodnicy wycisnęli z tego wyścigu wszystko, co się dało”.

Polacy zostaną na zgrupowaniu treningowym do 12 sierpnia. Następnie wrócą do kraju, by w dniach 28-30 sierpnia wystartować w widowiskowych regatach „49er Grand Prix” w Gdyni. Będzie to świetna okazja, by podziwiać naszych brązowych medalistów Mistrzostw Europy, Mistrzów Polski (lipiec 2015), a także medalistów międzynarodowych regat w Rio, na mecierzystych wodach Zatoki Gdańskiej. Wieczorem 28 sierpnia zaplanowany jest „Night Race”. Jedyny taki wyścig w klasach olimpijskich!

Jak mówi Łukasz Przybytek: „akwen w Rio oceniam na wymagający. Każdego dnia poświęcaliśmy dużo czasu, by analizować prognozy prądów oraz wiatru. Przed startami do kolejnych wyścigów wspólnie z trenerem dyskutowaliśmy na temat strategii wyścigu. Nierzadko musieliśmy ja na bieżąco modyfikować, gdy przychodziły zmiany wiatru. Często robiliśmy to lepiej niż inne załogi, dzięki czemu skończyliśmy na podium. Wśród naszych przeciwników byli Mistrzowie Świata, Mistrzowie Olimpijscy oraz medaliści regat rangi międzynarodowej. Potwierdziliśmy swoje dobre przygotowanie do sezonu. Polski Związek Żeglarski zadbał o bardzo dobrą bazę, dzięki czemu mamy komfortowe warunki do treningu oraz wypoczynku po wyścigach. Wspólne zgrupowanie z innymi zawodnikami Energa Sailing Team Poland stwarza możliwość do dyskusji i wymiany doświadczeń po każdym dniu. Mamy nadzieję, że niedługo wrócimy do Rio, by zbierać kolejne informacje o akwenie”.

Link do wyników:

www.sivrio.com.br/resultados/?lang=br#49er

Najbliższe plany załogi:

- 28-30.08.2015 49er Grand Prix Gdynia

- 15-17.09.2015 Start podczas Mistrzostw Polski klas olimpijskich

- 10-20.10.2015 Zgrupowanie treningowe, Buenos Aires, Argentyna

- 15-22.11.2015 Mistrzostwa Świata 49er, Buenos Aires, Argentyna

Wróć